Онлайн зустріч з генеральним директором Банкнотно-монетного двору Володимиром Баглаєм на тему "Як виготовляють українські гроші?"

Анонс

webinar z NBU

У пятницю 2.09 о 10.00 відбудеться онлайн зустріч з генеральним директором Банкнотно-монетного двору Володимиром Баглаєм на тему "Повний цикл виготовлення національної валюти України: історія та сучасність. Як виготовляють українські гроші?"

Програма заходів

 

Результати зустрічі

02 вересня викладачі кафедри ТПВ та студенти груп СТ-11мп, СТ-з11мп, СТ-91, СТ-п01, СТ-з91 взяли участь у онлайн-зустрічі, присвяченій Дню гривні, із гендиректором Банкнотно-монетного двору НБУ Володимирем Баглаєм, який розповів про магію створення українських грошей.  


А все тому, що якщо взяти м’якеньку бавовну, додати трохи шовковистого льону, змішати фарби, все це поєднати та пропустити через друкарський станок - то вийдуть хрусткі новенькі банкноти.

Але насправді не все так просто.
Створення грошей – складний процес, над яким працюють сотні фахівців із різних сфер.

Наприклад, для того, щоб надрукувати гривню, спочатку треба виготовити банкнотний папір. Сировиною для нього є бавовна. Адже папір з бавовни набагато міцніший та пластичніший, аніж з деревини, який легко рветься та втрачає форму, якщо намокне.
А от до банкнотного паперу для банкнот номіналом 1000 гривень додають невелику частку (близько 20%) українського льону, який робить їх ще міцнішими.
До того ж папір, з якого виготовляють українські банкноти, містить спеціальні елементи, що захищають їх від фальшування.

 

webinar z NBU

 

Майже половина всіх захисних елементів банкноти гривні закладається ще на етапі виготовлення банкнотного паперу (зокрема водяний знак, захисні волокна, оптично змінна стрічка).
Виготовляють його на Житомирщині у м. Малин на Фабриці банкнотного паперу, а нанесення зображення на папір поліграфічним способом відбувається в Києві на Банкнотній фабриці БМД.


webinar z NBU

 

Виготовлення паперу – це лише один із багатьох етапів. Також ще треба створити дизайн банкнот, виготовити гравюри для рельєфних зображень та елементів для їх друку, змішати фарби за особливою, секретною технологією та, звичайно, надрукувати новенькі гривні.
Так, над дизайном однієї банкноти паралельно працюють кілька художників.
"У нас є відділ дизайну, свої художники, які працюють над дизайном банкнот гривні. По-перше, обирається тематика. Кожен елемент дизайну надсилається в установи історичного профілю, такі як, наприклад, Інститут історії НАН України, на експертизу.
Отримуються висновки щодо достовірності зображення. Тобто усі зображення на банкнотах, зокрема портрети історичних постатей, визнані всіма профільними інститутами, як достовірні. Потім вони доопрацьовуються, робиться комп’ютерний дизайн", – розповів Володимир Баглай.

 

webinar z NBU


Зараз у обігу перебувають банкноти вже четвертого покоління гривні. Під час розроблення дизайну велика увага приділяється також захисту банкнот від фальшування. Кожний номінал банкнот має новітні елементи захисту.
Щодо гравюр, то їх вирізають у металі. Вони мають заглиблений малюнок, що дає змогу робити рельєфний друк. Ці всі елементи на формі мають свою глибину, тому, коли накатується фарба, вона потрапляє в ці заглиблення.
"Специфікою є те, що під час друку температура є дуже високою, на папір здійснюється тиск 80 тонн, а фарба, зроблена на основі воску, фактично запікається.
Використовується спеціальна фарба, яка стійка до агресивного середовища (прання тощо). Цю фарбу експерти можуть легко розпізнати і переконатись у тому, що банкноти справжні", – запевняє Володимир Баглай.

 

webinar z NBU


До речі, на БМД карбують також розмінні, обігові й пам’ятні монети. Їх виготовляє Монетний двір.
Щодо виготовлення монет, обігових і пам’ятних, то Володимир Баглай додав, що безпосередньо процес їх виготовлення простий, проте підготовка – дуже кропітка і вимагає ювелірної роботи під час виготовлення інструментів, в якій чималу роль відіграють скульптори.
Крім того, Монетний двір виготовляє державні нагороди України.

webinar z NBU

 

"Після повномасштабного вторгнення росії в Україну, з березня і до сьогодні, Монетний двір виготовляє дуже багато державних нагород. Адже державні нагороди – це надзвичайно важливе питання, особливо під час війни. Найвища нагорода, яку виготовляє Монетний двір, – це орден "Золота зірка". Він виготовляється із золота та вручається Героям України", – розповів Володимир Баглай.

Запис вебінару можливо переглянути за посиланням